Libero stawia na młodzież. Wywiad z trenerem KS Rozwój – Panem Sławomirem Mogilanem

19.09.2016

Libero stawia na młodych, zdolnych i zakochanych w piłce –wspiera klub sportowy Rozwój Katowice. Zapraszamy do przeczytania krótkiego wywiadu z Panem Sławomirem Mogilanem, trenerem piłki nożnej od wielu lat związanym z KS Rozwój. Podopiecznymi Pana Sławomira było wiele sportowych gwiazd, a w śród nich piłkarz reprezentacji Polski oraz napastnik w klubie Napoli – Arkadiusz Milik, który w Libero otworzy sport & social club o nazwie „Food&Ball”.

Zapraszamy do lektury.

 

Galeria Libero wspiera KS Rozwój, w efekcie tej współpracy wychowankowie klubu mieli okazję uczestniczyć w obozie sportowym. Proszę opowiedzieć o tym wydarzeniu.

Sławomir Mogilan: Pod koniec sierpnia rozpoczęliśmy dziesięciodniowy obóz sportowy w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Grupa 60 zawodników kategorii wiekowych U-12, U-14, U-15 odbywała codziennie po 2-3 zajęcia treningowe. Ponadto korzystaliśmy z odnowy biologicznej i basenu. Wśród trenujących chłopaków byli reprezentanci Polski oraz kilkunastu reprezentantów kadry Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas obozu rozegraliśmy kilka cennych z punktu widzenia szkoleniowego sparingów z bardzo ciekawymi rywalami. Mieliśmy okazję również trenować u boku przygotowujących się do występów w Rio polskich olimpijczyków.

Klub może pochwalić się doskonałymi wynikami jeśli chodzi o szkolenie młodych piłkarzy. Arek Milik to jedna z gwiazd, ale szykują się już nowe talenty?

Sławomir Mogilan: Rośnie nam kilku następców Arka. Najstarszy – Kacper Tabiś – jest reprezentantem Polski U-17 oraz pełnoprawnym zawodnikiem pierwszej drużyny naszego klubu występującej na co dzień na szczeblu centralnym II ligi. Bartosz Marchewka to aktualny reprezentant Polski U-16, wcześniej do kadry U-16 powoływany był również Daniel Kamiński. Niedawno powołania otrzymali także młodsi zawodnicy. Bartosz Neugebauer zaproszony został na konsultację szkoleniową kadry U-15, natomiast Bartosz Baranowicz otrzymał zaproszenie na zgrupowanie kadry Polski U-14. W zanadrzu mamy również zdolnego Kajetana Kunkę – reprezentanta Polski U-16 oraz wielu chłopaków reprezentujących barwy kadry Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Jak wygląda na co dzień praca z młodzieżą w takim klubie jak Rozwój?

Sławomir Mogilan: Na co dzień skupiamy się głównie na poprawie umiejętności indywidualnych każdego zawodnika z osobna pod względem technicznym, a także motorycznym. Do tego dochodzi oczywiście doskonalenie umiejętności zespołowych. Dodatkowo kładziemy nacisk i poświęcamy wiele czasu również na aspekt psychologiczny i mentalny młodych piłkarzy. To niezwykle ważna kwestia dotycząca współczesnego szkolenia dzieci i młodzieży.

Jakie gwiazdy wyszły spod Pana skrzydeł?

Sławomir Mogilan: Od 17 lat jestem trenerem grup młodzieżowych w Rozwoju. Początki mojej pracy związane są głównie z rocznikiem 1994. W 2011 roku chłopaki osiągnęli największy w historii, młodzieżowy sukces klubu zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Dziś kilku zawodników tej grupy występuje na czołowych klubach polskich i europejskich klubach. O Arku Miliku nie trzeba chyba dużo opowiadać. Jego kariera rozwinęła się w niesamowitym tempie. Od Rozwoju, przez Górnik Zabrze, Bayer Leverkusen, Augsburg, Ajax Amsterdam po włoskie Napoli. Nie można również zapomnieć o roli jaką Arek odgrywa w reprezentacji Polski. Oprócz niego z rocznika 1994 do znanych polskich klubów trafiło również dwóch innych zawodników. Przemysław Szymiński jest czołowym defensorem ekstraklasowej Wisły Płock, a Konrad Nowak reprezentuje aktualnie barwy pierwszoligowego Górnika Zabrze.

Proszę opowiedzieć o planach klubu na ten rok, na czym chcecie się skoncentrować.

Sławomir Mogilan: Tak jak już wcześniej powiedziałem przede wszystkim koncentrujemy się na podnoszeniu umiejętności indywidualnych zawodników. Oprócz standardowych treningów w Katowicach pomagają nam w tym również różnego rodzaju zgrupowania, które staramy się organizować 2-3 razy w roku. Ciężko jednak coś organizować, gdy nie ma się wystarczających funduszy. To nasza największa bolączka…

Ostatni sukces, którym chcecie się pochwalić?

Sławomir Mogilan: Ostatnimi czasy praktycznie wszystkie nasze drużyny zanotowały awanse do najwyższych lig w swoich kategoriach wiekowych. Bardzo się z tego cieszymy, bo chłopaki mogą rywalizować z silnymi zespołami, zbierając przy tym cenne doświadczenie.

Libero. New sport experience.